icon-mobile icon-phone icon-phone-msg icon-social-facebook icon-social-instagram icon-social-twitter icon-social-linkedin icon-arrow-right icon-left icon-left icon-right icon-down icon-star-fill icon-star icon-comment icon-search icon-time
FaturaLab’den 2024 için dev hedef: 100 milyar TL

"2023 yılı ilk 9 ayında finansal kurumlar tarafından gerçekleştirilen tedarik zinciri finansmanının %35'i FaturaLab üzerinden işleme alındı."

FaturaLab’den 2024 için dev hedef: 100 milyar TL

“FaturaLab’den 2024 için dev hedef: 100 milyar TL” başlıklı aşağıdaki haber, 6 Kasım 2023 tarihli Nasıl Bir Ekonomi gazetesinde yayımlanmıştır.

FaturaLab son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız, Türkiye’nin en büyük ticaret finansmanı platformu. 3 yıl gibi bir sürede değeri 40 milyar TL’nin üzerinde fatura, platform üzerinden dijital bir akış ile finansal kurumlara ulaşarak FaturaLab üyeleri tarafından nakit tahsil edildi. 1,5 milyondan fazla eFatura ve benzeri belge FaturaLab tarafından işleme alındı. FaturaLab, son 3 yıla dair rakamları paylaşırken özellikle üye firmalarına toplam 50 milyarın üzerinde ek işletme sermayesi sağlamayı başardıklarını belirtiyor.

2023 yılı ilk 9 ayında finansal kurumlar tarafından gerçekleştirilen tedarik zinciri finansmanının %35’i FaturaLab üzerinden işleme alındı. Bu rakamlar, FaturaLab’in tedarik zinciri finansmanı alanında birinci olduğunu teyit ediyor. FaturaLab bu hızlı ama sağlıklı büyümesini teknolojisinin yanında ekibine de borçlu. İstinasız her çalışanının şirket ortağı olduğu FaturaLab’in ekibi verimlilik ve müşteri beklentilerini aynı anda değerlendirmeye alan, ancak gerçek başarının da uygulamadan, sonuca ulaşmaktan geçtiğini bilen çalışanlardan oluşuyor. FaturaLab özellikle kuruluşundan itibaren satış başarısı ile ön plana çıktı. Bunun altında çözüm odaklı satış stratejisinin yattığını düşünüyor.

Satış değil, öneri süreci yönetiyoruz

FaturaLab Satış Fonksiyonun Yöneticisi Başak Bayram, “Farkımız satış aşamasında başlıyor, amacımız bir ürünümüzü satmak, kabul ettirmek veya ne kadar çok firma tarafından kullanıldığını kanıtlamak değil, tam anlamı ile o firmanın ihtiyaçlarına nasıl cevap verebiliriz tartışması ile başlıyor. Bir anlamda satış değil öneri süreci yönetiyoruz” diyor.

Ürün değil, çözüm üretiyoruz

Tüm satış süreçlerinde müşteri deneyiminden sorumlu olan Başak Bayram, şirketin büyüme stratejisi konusunda sözlerine şöyle devam ediyor: “Fayda sağlamaya çalışmamız müşteri adaylarımızın bize saygı duyması, değer vermesi ve beklentilerini paylaşmalarını sağlıyor. Her toplantımızda mutlaka bir şey öğreniyoruz, yeni fikirleri ve gelişmeleri de müşteri adayımıza anlatıyoruz. Hızlı büyümek kadar doğru ilişki, fayda ve net bilançoya etkisi olacak müşteriler ile sürdürülebilir büyüme hedefliyoruz. Büyüme doğal sonuç. Biz salt şirketimizi düşünerek satış stratejisi yapmıyoruz, amacımız kalıcı birliktelik ile ölçülebilir fayda sağlayarak kurumsal ekosistemimizi büyütmek. Dikey ticaret ürünümüz ile de üretimin ilk başladığı noktaya kadar faydanın dağılmasını sağlamak istiyoruz. Hedef müşterilerimiz ile ihtiyaçları paralelinde sürekli istişare içindeyiz. Birlikte piyasayı takip ediyor, farklı fikirleri değerlendiriyoruz. Platformumuzun sunduğu fayda her firmaya mutlaka bir aşamada değer katacak seviyeye geliyor, bunu doğru zaman ve maliyet ile sunmayı bizim tek amacımız olarak görüyoruz.”